RPH


RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Mata Pelajaran: Bahasa Melayu
Tahun: 3 Zamrud
Bil. Murid:
Tema: Malaysia Bolej
Tajuk: Teledani Mereka
Tarikh:25 April 2012
Masa:8.40 – 9.10 pagi ( 30 minit )
Objektif:Pada akhir pelajaran murid dapat ;
1.Mengenali jenis-jenis kata tanya dan tanda soal.
2.Membina ayat dengan menggunakan kata tanya dan tanda soal.
3.Murid dapat menyiapkan 5 latihan yang diberi dengan betul.
Fokus Utama
1.2 Bertanya dan menjawab tentang sesuatu perkara secara bertatasusila.
Aras 1 (ii) Menyoal dengan menggunakan kata tanya.
6.4 Membaca pantas secara luncuran untuk mendapatkan maklumat yang menyeluruh.
Aras 1(i) Menyatakan idea tentang sesuatu teks yang dibaca.

Kemahiran Bahasa: Mendengar dan bertutur,membaca dan menulis.
Sistem Bahasa: kata tanya
Ilmu:Sivik Kewarganegaraan
Nilai:Semangat patriotik
Kemahiran Bernilai Tambah (KBT):
Kemahiran Berfikir:Menghubungkaitkan,menilai dan penjanaan idea.
Kecerdasan Pelbagai: Interpersonal, intrapersonal, verval-linguistik.
Pengetahuan Sedia Ada: Murid sudah mengenali tokoh-tokoh yang ditunjukkan.
Bahan Bantu Belajar: kad-kad kata tanya,kad tanda tanya,gambar-gambar tokoh.

Isi Pelajaran
Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran
Catatan
Bercerita Mengenai tokoh ,Tun Dr Mahathir Mohamad sambil mengcungkil pengetahuan sedia ada murid.
Set Induksi (5 minit)
Menunjukkan gambar mantan Perdana Menteri Malaysia.Tun Dr. Mahathir bin Mohamad

KB:Menghubungkaitkan
BCB:Memberi pendapat
BBB:gambar
Ilmu:Pendidikan Sivik Kewarnegaraan
Guru menunjukkan kad Kata Tanya.
1.Murid membina ayat dengan menggunakan Kata Tanya dan simbol.

2. Guru menerangkan cara menggunakan Kata Tanya yang betul dan sesuai.

3.Ayat tanya ialah ayat yang digunakan untuk menanyakan sesuatu perkara,tempat,benda,manusia,
Binatang dan sebagainya.

4.Ayat tanya diakhiri dengan tanda soal ( ? )

5.Ayat ini diucapkan dengan meninggikan suara pada akhir ayat dengan tujuan untuk mendapatkan jawapan.
Langkah 1( 10 minit)
Guru menunjukkan kad kata tanya.
1.Murid berada dalam kumpulan bertiga.
2.Guru mengedarkan Kertas dan setiap kumpulan perlu membina satu soalan bagi setiap kata tanya.
3. Wakil setiap kumpulan akan membentangkan hasil perbincangan di hadapan.
4. Guru akan membuat semakan  setiap jawapan murid.

KB: Menghubungkaitkan
       Mengenalpasti idea utama dan idea sokongan

KBT
-KMD
-BC




1.Siapakah Tun mahathir Mohamad?

2.Di manakah Tun Dr mahathir dilahirkan?

3.Bilakah beliau dilantik menjadi Perdana Menteri Malaysia?

4.Apakah jasa beliau kepada masyarakat dan negara?

5.Mengapakah beliau digelar Bapa Kemerdekaan Malaysia?
Langkah 2 (7 Minit)
1.Guru mengedarkan lembaran kerja dan murid perlu menyiapkan secara individu.
2.Murid perlu meletakkan soalan yang sesuai dengan jawapan diberi.


KB: Menghubungkaitkan
       Mengenalpasti

KMD

Ilmu: Pendidikan Sivik Kewarganegaraan.

Langkah 3( 5 minit)
1.Mengadakan perbincangan semula latihan diberikan.
2. Murid memberi jawapan yang sesuai.

KB
-mengenalpasti
Tatabahasa
-Kata Tanya
-ayat tanya
-tanda tanya

Sebutkan jenis-jenis kata tanya.
Siapa
Dimana
Bila
Mengapa
apa
Penutup (3 minit)
1.Guru menyoal murid tentang perkara yang dipelajari pada hari tersebut.

2. Guru menyimpul isi pelajaran pada hari tersebut.
3.Guru memberi pujian dan dorongan kepada murid yang dapat menyiapkan tugasan.

Nilai
-patriotisme
-keberanian


Tiada ulasan:

Catat Ulasan